Tefal Powerful Steam Max 140g/min Corded Steam Iron "Ultimate 6828" Air Glide Hanging Surface Auto Clean Processing FV6828J0 Black x Gold
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Condition: New
Tefal's iron provides a satisfying finish with powerful steam [Feature 1] Powerful jet steam of up to approximately 140g/min [Feature 2] Air Glide ironing surface provides the best smoothness (Tefal's unique ironing surface is ``Air Glide'') Double-layered enamel coating provides smooth ironing. Feature 3: Scratch-resistant auto-clean process (removes fibers that adhere to the surface of the iron to ensure smooth ironing). ) [Feature 4] Since it comes with a cord, it stays powerful for a long time, so you can iron continuously and quickly, saving time. [Feature 5] Automatic stop safety device (approximately 8 minutes * with the iron upright. If you leave it unused, the power supply will automatically stop even if you forget to turn it off, so you can rest assured in the event of an emergency) [Size] Width 145 x Depth 310 x Height 155mm [Cord length] Approx. 2.1m [Power supply] AC100V 50/60Hz [Power consumption] 1400W [Body weight (kg)] Approx. 1.375 [Warranty period] 1 year