Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Condition: New
CAP32W4-H
Number of per roll: 50 Classification: Plastic sheet connection Hardened nails for steel plates Length: 32mm Connection shape Connection method: Plastic sheet Body shape: Screw Material surface treatment: Hard steel wire Applicable nailer High pressure: HN-120A Nails for steel plates Precautions for use *38mm, 45mm, and 50mm nails cannot be used for direct tension. Be sure to strike from above the intermediate material. *Please use steel plate nails with a length that allows the nail foot to protrude 10 mm or more from the steel plate base after driving. *All connecting nails for steel plates are hardened nails and are unichrome plated. *Stainless steel nails for steel plate bases have a corrosion resistance of 240 hours in the JIS standard salt spray test. ●When installing siding, please follow the siding manufacturer's construction standards.