KNIPEX KNIPEX 9562-160SB Wire Rope Cutter 9562-160SB
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Condition: New
Head finish: Black surface treatment Handle specifications: Comfort Copper wire (multi-core) cutting capacity (φmm): 6.0 Cutting capacity (wire rope; φmm): 4.0 A compact 160mm wire rope cutter that is more powerful.
●Reduces physical effort by up to 30% compared to wire rope cutters of the same size. ●A wire rope cutter with a compact size of 160mm but more powerful. ●The cutting edge is induction hardened, and the cutting edge hardness is approximately 64HRC. ●Can cut wires up to 4.0mm. ●Adopts double bearing joint. ● Cutting capacity of copper wire (multi-core) (φmm): 6.0 ● Cutting capacity (wire rope; φmm): 4.0 ● Total length (mm): 160 ● Mass (g): 170