EMINENCE Speaker Unit ALPHA-15A 8Ω PA Speaker Replacement Woofer
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Condition: New
■Aperture: 15"■Impedance: 8Ω■Maximum input power: 400W■Frequency range: 46Hz - 3.5kHz■Sensitivity (1W/1m): 97dB■Magnet: Ferrite■Size: 384.8 mm x 384.8 mm x 148.1mm■Weight: 3.04kg■Others:■Magnet weight: 0.70kg■Voice coil: 1.5"■Voice coil: Copper voice coil■Coil former: Polyimide former■Basket: Pressed steel basket■Cone: Paper cone■Edge: Cloth cone edge■Dust cap: Solid composition paper dust cap■Baffle diameter: 352.3 mm■Screw hole size: 6.4mm■Diameter between screw holes: 369.8mm Mounting Holes B.C.D.■American Standard Series■EMINENCE Product images include images of use, etc. Please note that anything other than what is specified in the is not included.