EMINENCE Speaker Unit ALPHA-12A 8Ω PA Speaker Replacement Woofer
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Condition: New
■Aperture: 12"■Impedance: 8Ω■Maximum input power: 300W■Frequency range: 51Hz - 4.3kHz■Sensitivity (1W/1m): 95.6dB■Magnet: Ferrite■Size: 311.4 mm x 311.4 mm x 120.1 mm■Weight: 2.4kg■Others:■Magnet weight: 0.57kg■Voice coil: 1.5 inches■Voice coil: Copper voice coil■Coil former: Polyimide former■Basket: Die-cast aluminum basket■Cone: Paper cone■Edge: Cloth cone edge■Dust cap: Solid composition felt dust cap■Baffle diameter: 280.9 mm■Screw hole size: 6.4mm■Diameter between screw holes: 297.4mm Mounting Holes B.C.D.■American Standard Series■EMINENCE Product images include images of use, etc. Please note that anything other than what is specified in the is not included.