Bosch Professional 10.8V Cordless Planer (2 blades *Installed + stored in main unit *Battery and charger sold separately) GHO10.8V-20H
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Condition: New
Compact yet high-power cordless planer equipped with a 10.8V brushless motor that allows cutting depths of up to 2mm Cutting width of 56mm and easy adjustment of cutting depth of up to 2.0mm Spare blades and hex wrench can be stored in the main unit
●Rated voltage: DC10.8V●Maximum cutting width 56mm●Cutting depth (normal) 1.0mm, (maximum) 2.0mm *Depth adjustable ●Phase chipping depth 17mm●Rotation speed (rotations/min) 14,500min⁻ ¹ ●Weight 1.5kg (body only)